Başka haber: Özyeğin Üniversitesi Rektörü Profesör Erhan Erkut istifa ettirildi

Özyeğin Üniversitesi rektörü Profesör Erhan Erkut, Gezi Parkı Direnişi sürecinde gösterdiği tavır nedeniyle mütevelli heyeti tarafından istifaya zorlandı.

Erhan Erkut’un gözaltındaki öğrencisinin serbest bırakılması için üniversite avukatını devreye sokması nedeniyle baskıyla karşı karşıya kaldığı ve bunun sonucunda 1 Temmuz itibariyle görevinden istifa ettiği ifade ediliyor.

Erkut görevinden ayrılmasının ardından öğrencilerine şöyle bir mail attı:

değerli özyeğin üniversitesi mensupları,

1 ocak 2008’de başladığım rektörlük görevim süresince bana duyulan güven ve sunulan fırsatları, tüm deneyim ve yetkinliklerim, ve sizlerin emsalsiz desteğiyle birleştirerek üniversitemiz için birlikte çok sağlam bir temel attık. artık üniversitemiz kuruluş sürecini büyük ölçüde tamamladı ve büyüme sürecine girdi. eminim bu sürecin benim için keyifli olduğu kadar yorucu olduğunun sizler de farkındasınız.

bundan sonra üniversitemizin ikinci dönemi, yani büyümesini tamamlama ve kurumsallaşma dönemi. bu dönemde gereken rektör formasyonunun kuruluş döneminden daha farklı olması gerektiğini baştan beri düşündüğümü biliyorsunuz. açıkçası kendimi hep “kuruluş dönemi rektörü” olarak gördüm, ve kanımca kuruluş dönemimiz sona erdi.

1 temmuz itibariyle rektörlük görevimden ayrılacağımı ve görevimi rektör vekili olarak prof. dr. esra gençtürk’e devredeceğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. özyeğin üniversitesi’nde bir öğretim üyesi olarak görevime devam edeceğim ve rektör vekilimize tüm gücümle destek olacağım.

ortada hep birlikte yarattığımız bir eser var ve bunun idealimizdeki üniversiteye doğru evrilmesine destek vermeye hepimizin devam edeceğine hiç şüphem yok. bana vermiş olduğunuz desteklerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. aynı desteği rektör vekilimiz esra gençtürk’e de vereceğinize inanıyorum. üniversitemizi gelecekte güzel günler bekliyor. hep birlikte yola devam edeceğiz, ve üniversitemizi layık olduğu yere taşıyacağız.

sevgi ve saygılarımla,
prof. dr. erhan erkut

Mezuniyette konuştu

Üniversitenin kurucu rektörü de olan Erhan Erkut öğrencilerine mezuniyet töreninde yaptığı bir konuşma ile veda etti;

Bildiri yayımlamıştı

Aralarında üniversitenin rektörü olan Prof. Dr. Erhan Erkut’un da olduğu 225 Özyeğin Üniversitesi çalışanı Gezi Parkı direnişi sürecinde polis şiddetini kınayan bir bildiri yayınlamıştı.

İşte o bildiri:

Özyeğin Üniversitesi mensupları olarak, Taksim’de ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde barışçıl bir şekilde protesto haklarını kullananlara karşı uygulanan ölçüsüz ve şiddet dolu müdahaleleri kınıyor, kentine sahip çıkan bireylerin ve toplulukların katılım haklarını yok sayan, farklı düşünce ve hayat tarzlarına karşı tahammülsüz yönetim anlayışını protesto ediyoruz.

Ölçüsüz şiddeti uygulayan kolluk kuvvetleri kadar bireylerin haklarını ve özgürlüklerini korumakla görevli bütün yetkilileri olanlardan sorumlu tutuyoruz.

Olaylara gözünü kapatarak halkı bilgilendirme görevini yerine getirmeyen ana akım medyayı da bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeye ve özür dilemeye davet ediyoruz.

Yöneticileri yıkımları durdurmaya, halkın birçok haklı nedenden dolayı yoğun tepki verdiği projelerden vazgeçmeye, uygulanan orantısız şiddeti sonlandırmaya çağırıyoruz.

30 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;